C3BMB12-1/2 — Brass Compression Fittings — 12mm, R1/2, BPST
This range guarantees excellent long-term sealing and performance.
SKU: C3BMB12-1/2 Category:
Description
Features/Benefits:
– Simple to Install and Use
• Suitable for pneumatic and medium pressure hydraulic applications
• Compatible with many industrial fluids
• Large product range: 22 configurations
• Excellent sealing due to the tightening of the olive onto the tube
• Metallic sealing guarantees maximum service life
• High strength brass for increased mechanical reliability
– Wide Variety of Tubing
• Connection of different types of tubing and hose: metal, polymer, steel, rubber, etc.
• Multiple tube diameters can be connected using the Parker Legris reducer assembly system
• No insert required for rigid and semi-rigid polyamide tubing below 14 mm
Markets:
• Packaging
• Miscellaneous Manufacturing
• Vehicle Assembly Facilities
• Machine Tools
Applications:
• Pneumatic Machinery Equipment at Medium and High Pressure
• Lubrication Systems
• Cooling Systems
• Welding Robots
• Suitable for Vacuum Applications
Technologies:
• Brass compression fittings
• Compression fittings
• Universal fittings
• Pneumatic fittings
• Pneumatic applications
• Hydraulic applications
• Connects to Copper tube
• Connects to Brass tube
• Connects to Steel tube
• Connects to Polyamide tube
Technical Characteristics:
• Fluids: Water, machining oil, fuel, hydraulic oil, compressed air, chemical fluids, disinfectants
• Materials: steel, polymer, brass
• Pressure: Vacuum to 550 bar
• Temperature: -40°C to +250°C
Regulations:
• CNOMO: E07.21.115N (for robotic equipment in the automotive industry)
• DI: 97/23/EC (PED)
• RG: 1907/2006 (REACH)
• DI: 2002/95/EC (RoHS)
• DI: 94/9/EC (ATEX)
Product Types:
• Stud Fitting, Male BSPT Thread
• Stud Fitting, Male NPT Thread
• Stud Fitting with Captive Sealing Washer, Male BSPP and Metric Thread
• Stud Fitting, with Bi-Material Seal, Male BSPP
• Stud Fitting, Male Metric Thread
• Stud Fitting, Female BSPP Thread
• Stud Elbow, Male BSPT Thread
• Stud Elbow, Male NPT Thread
• Stud Orientable Elbow, Male BSPP Thread
• Stud Branch Tee, Male BSPT Thread
• Stud Run Tee, Male BSPT Thread
• Single Banjo, with Captive Sealing Washer, Male BSPP Thread
• Single Banjo with Bi-Material Seal, Male BSPP Thread
• Double Banjo with Captive Sealing Washer, Male BSPP Thread
• Double Banjo with Bi-Material Seal, Male BSPP Thread
• Equal Tube-to-Tube Connector
• Equal Tube-to-Tube Connector with Mounting Boss
• Equal Bulkhead Connector
• Equal Elbow
• Equal Tee
• Equal Y Piece with Mounting Boss
• Equal Cross
Additional information
Weight 0.083 kg
Body Material
Brass
Connection 1 Thread Size (metric)
R1/2
Connection 1 Thread Style
BPST
Connection 2 Tube O.D. (mm)
12
Nut Material
Brass
Sleeve Material
Application
Division
Low Pressure Connectors Europe Division
Maximum Operating Temperature
190 °C
Media
chemical fluids, Compressed Air, disinfectants, fuel, hydraulic oil, machining oil, Water
Minimum Operating Temperature
-60 °C